Pozdrowienia »                           xoon9982: Cześć wszystkim Krysia z tej strony :) | xoon9982: Witam wszystkich - Jestem kinga:) | xoon9982: Witam serdecznie :) | xoon9982: Witam wszystkich! | xoon9982: Przed chwilką ząlozyłam konto i chciałabym przywitać się na Forum. Jestem Ania i z ogromną chęcią będę uczestniczyć w dyskusjach na forum :) | xoon9982: Witam serdecznie :) | xoon9982: Witajcie, czy możecie polecić jakieś ciekawe akweny rybne w woj. wielkopolskim ? Dzieki | xoon9982: witam wszystkich forumowiczów | xoon9982: Cześć! Jestem Kasia i serdecznie witam wszystkich :) | xoon9982: Chcialabym przywitać się na forum ze wszystkimi.Jest mi niezwykle miło, że będę mogła uczestniczyć w dyskusjach :) |
Poniedziałek, 18 czerwiec 2018. Elżbiety, Marka, Pauli

Baner
Logowanie
Zapraszamy do rejestracji w serwisie, a następnie zalogowania się. A może zapomniałeś hasła? Zarejestrowałeś się i masz problem z aktywnością konta? Skontaktuj się z nami!

ZALOGUJ SIĘ

zapamiętaj

Ankieta
Statystyki
Wędkarze
ogółem: 107365
rejestracji dzisiaj: 127
rejestracji wczoraj: 133

odwiedziny
dzisiaj: 4531
wczoraj: 3795

Łącznie materiałów: 616
Na stronie osób: 24

Losowy Filmik Online
Podwodne ujęcie #3

Karp

Zanęta w pigułce
Zanęta w pigułce
Kategoria: Ogólnie o zanętach, Autor: esoX,
dodano: [2006-07-05 14:32:42]


0,00
Zaloguj się aby zagłosować.
Zanęta przede wszystkim musi ryby ściągnąć w miejsce łowienia. Konieczne jest więc, by wytwarzała smugę, rozchodzącą się po wodzie i naprowadzającą na punkt położenia zanęty. Gdy zwabine dopłyną, muszą znaleźć coś do zjedzenia, co by je zatrzymało. Zatrzymało ale nie nasyciło; muszą przecież zachować apetyt na przynętę. Inaczej może dojść do tego, że po fali żerowania, trwającej pół godziny czy godzinę, brania ustaną. A ryby tymczasem nadal kręcą się przy kulach. Tyle że najedzone. Obawy o przesycenie nie musimy żywić przy nęceniu pośrednim, odmianie dość szczególnej, spotykanej żadziej w praktyce. Zwabiamy mianowicie drobne ryby po to, by za nimi nadpłynęły drapieżniki. A o te dopiero nam chodzi.Podobno skutkuje.

Skoro zanęta ma stanowić rodzaj próbki reklamowej, co to zachęca, pobudza do żerowania, ale nie syci-musi być atrakcyjna. Służą temu dodatki smakowe i zapachowe. Przyciągnąć(lub odstraszyć) może też barwa naszej kompozycji. Często ryby mocniej interesują się zanętą, w której coś się dzieje: porusza, wydobywa, bulgocze. Można je też zachęcić do żerowania, dodjąc czegoś pobudzjącego apetyt.

Zanętę trzeba rzucać stale w to samo miejsce. Ale to nie wszystko. Musi ona dotrzeć tam, gdzie jej potrzebujemy, i oddziaływać przez jakiś czas, niezbyt krótki. W umieszczaniu zanęty i regulowaniu jej pracy pomagają ciężar i spoistość. Te cechy wywierają zasadniczy wpływ na skuteczność nęcenia.

Skład

Grupa I- składniki podstawowe

Bułka tarta - jeden z najważniejszych składników. Przyciąga wszystkie ryby. Po zwilżeniu znacznie zwiększa objętość. Nie mąci wody i nie klei się. Powinna być bardzo drobna. Sprzedawana w sklepach jest zbyt gruba. Trzeba ją zemleć ponownie i odsiać, aby uzyskać coś w rodzaju mączki. Jedynie w zanętach karpiowych i leszczowych może być gruba.

Chleb tarty - zastępuje lub uzupełnia bułkę w zanętach lesczowych. Nie wymaga dodatkowego mielenia, bo lescze akurat lubią nieco większe drobiny.

Suchary mielone - Stosowane raczej jako domieszka do bułki lub chleba. Cenione przez większość ryb.

Grupa II - Wypełniacze

Piasek(gruby) - obciąża zanętę. Bywa stosowany sam lub jako domieszka do gliny, gdyż ułatwia mieszanie z nią reszty składników.

Ziemia - używana do obciążenia bez wiązania, a więc przede wszystkim w zanętach na wody stojące. Wielką uwagę przywiązują do niej mistrzowie francuscy. Stosują jej nawet do 60, a nawet 70% . Szczególnie godna polecenia jest ziemia z kretowisk.

Mąka kukurydziana - cieszy się uznaniem wszystkich ryb. Obciąża ale nie klei. Ma więc zastosowanie we wszelkich zanętach dennych.

Mąka jęczmienna - bardzo silnie klei. Do stosowania w zanętach dennych na wody bieżące, bez ograniczeń co do gatunku ryb.

Kasza kukurydziana - Powszechne zastosowanie. Nie klei. Ma skłonność do unoszenia się, szczególnie zatem przydatna w zanętach pracujących nad dnem.

Grupa III - smużące

Mleko w proszku - ma dużą zwartość, ale zastosowanie ogranicza się na ogół do zanęt powierzchniowych. W dużych temperaturach (czyli latem) dość szybko ulega fermetacji. Już po dwóch godzinach zatem może odstraszać ryby zamiast przyciągać.

Krew bydlęca - w wodach zanieczyszczonych podnosi wartość wszelkich zanęt, szczególnie wczesną wiosną, a także zimą.

Torf - tworzy ładną chmurkę. Przydatny w wodach ciemnych, gdyż przyciemnia zanętę.

Grupa IV - Pobudzające

Płatki owsiane - doskonale wzbogacają zanęty denne, zwłaszcza na leszcze, świnki, karpie. Dawkować trzeba ostrożnie. Po pierwsze, silnie sklejają, szczególnie po zmieleniu. Zatem można je stosować tylko w wodach bieżących. Po drugie, sycą.

Otręby pszenne - można stosować do wszystkich mieszanek dennych. Nie sycą, mają własności rozpraszające.

Słonecznik mielony - działa szczególnie na ukleje, ale bywa też stosowany w mieszankach leszczowych.

Arachid - skutkuje na wszelkie ryby białe. Ma także właściwości smużące, a po namoczeniu klejące.

Mąka kokosowa - działa szczególnie na płoć. Bardzo dobrze utrzymuje się w toni. Używana do zanęt delikatnych, na wody płytkie, do łowienia przy powierzchni.

Sezam - w niewielkich ilościach daje dobry skutek.

Grupa V - Zapachowe

Nasiona anyżu - wyraźną skuteczność wskazuje jednak raczej w wodach zanieczyszczonych chemicznie. Zapach anyżu jest zwłaszcza lubiony przez płocie.

Koper włoski - skuteczny na płoć.

Kminek - przedewsztskim na leszcza w wodach głębokich, ale płoć też nim nie gardzi.

Wanilia - przedewszystkim na karpia, ale w głębokich wodach dobra też na leszcza.

Kolendra - (nasiona, olejek) Działa szczególnie na leszcza.

Grupa VI - Smakowe

Cukier puder - poprawia skuteczność wielu zanęt. Nie należy stosować w zbyt dużych ilościach. W pierwszej fazie klei, potem rozwadnia; zanęta wydaje się dobra, a pół godziny później okazuje się do niczego.

Biszkopty mielone - przysmak wielu ryb. Można stosować w różnych zestawieniach, ale w małych dawkach. Mielenie łatwe, mieszanie - kłopotliwe.

Herbatniki - po sproszkowaniu działają na ryby podobnie jak biszkopty. Silnie sklejają zanętę, wymagają więc równoczesnego stosowania składników rozpraszających.

Sporządzanie zanęty

1.Umieszczenie suchych składników w naczyniu.

2.Wstępne ich wymieszanie.

3.Zwilżenie wodą; podczas jej dolewania trzeba cały czas mieszać.

4.Przegarnianie połączone z rozcieraniem ewentualnie powstałych grudek.

5.Formatowanie kul.

Inne z tej kategorii, Wyślij znajomemu, Zaproponuj własny


Komentarze
Obecnie brak komentarzy.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


O nas | Współpraca | Privacy Policy | Reklama | Kontakt | Praca w portalu
© Copyright by NaHaczyku.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy: Alaska Fishing Pstragi Forum Wędkarskie | Kosmetyki Mineralogie | raw organic sauerkraut | cleaning service hamptons | hamptons cpr course | sauerkraut juice | church hamptons | hamptons security cameras

stat4u